Haberler

January 23, 2021

Phison bellek kontrolü IC fiyatı% 20 arttı

Economic Daily News'e göre, yarı iletken yongaların fiyatı stokta yok ve fiyat artışları depolama tipi flash bellek (NAND Flash) kontrol IC'sinde uçuyor.Sıkı tedarik nedeniyle bazı şirketler yeni siparişleri askıya aldı.Phison kısa süre önce ilgili ürünlerin fiyatlarını% 15 ila% 20 artırdı.Bazı kalemler daha da yüksekti ve son sekiz yıldaki ilk fiyat artışını işaret ediyordu.

Phison'un bu sefer NAND Flash kontrol IC'lerinin teklifindeki artışı, konut ekonomisinin Chromebook'lar ve TV'ler gibi terminal cihazlarının sıcak satışlarını teşvik ettiğini ve bu da piyasanın düşük ve orta kapasiteli gömülü bellek talebindeki artışa neden olduğunu yansıtıyor ( eMMC) 64GB'nin altında ve dökümhane üretim kapasitesi Kalabalıktan dolayı yetersiz NAND kontrol IC tedariki ve artan dökümhane, paketleme ve test maliyetleri gibi faktörler.

Phison, dökümhane üretim kapasitesinin artık çok kısıtlı olduğunu ve paketleme ve test fiyatlarının kademeli olarak artırıldığını söyledi.Ayrıca, Yeni Tayvan doları bu yıl yaklaşık% 6 oranında değer kazandı.Bu nedenle, artan maliyetleri yansıtmak için ürün fiyatlarını ayarladı.Sektör içerisindeki kişiler tarafından yapılan analize göre, çok sıkı dökümhane ve döviz kuru faktörleri altında, NAND kontrol yongalarının sadece% 15 ila% 20 artması değil, hatta bu orandan daha yüksek olması bekleniyor.

NAND Flash tekliflerinin zayıflamasına rağmen, Super Micro gibi büyük uluslararası üreticilerin yeni ürünleriyle hareket eden Phison, üçüncü çeyrekte vergi sonrası net karını% 55 artırdı ve hisse başına net kar 9,3 yuan (NTD, aşağıda aynı), bu üç ayda bir en yüksek ikinci;ilk üç çeyrekte hisse başına net kar 24.94 yuan olup, geçen yılın tamamı için 23.05 yuan'ı aşmıştır.Daha önce, yabancı yatırımcılar Phison'un bu yıl dörtten fazla öz sermaye kazanacağını söylemişlerdi.Ürün fiyatlarının artmasıyla birlikte operasyonların daha da hızlanması bekleniyor.

Phison'un ilk Kasım ayında geliri 44.322 milyar yuan oldu ve bu da geçmişin aynı dönemindeki en iyi yıllık yaklaşık% 10 artışla gerçekleşti.Sektördeki kişiler, NAND kontrol yongalarının fiyatlarındaki artışla ve NAND Flash'ın müteakip piyasa koşullarının kademeli olarak ısınmasının beklenmesi, Phison'un artan hacim ve fiyatlardan yararlanacağı ve operasyonların yeni bir zirveye çıkmasının beklendiği konusunda iyimser. .

Şunu belirtmekte fayda var ki, bir katı hal sürücüsü (SSD) oluşturmak için kontrol yongasının NAND Flash ile eşleştirilmesi gerektiğinden, depolama pazarının toplam çıktısı açısından, yalnızca sınırlı olması nedeniyle çok fazla düşmeyebileceğini belirtmek gerekir. kontrol çipinin üretim kapasitesi, hatta "Miktar bazında fiyatlandırma" üretebilir.

Pazar Araştırma Ajansı TrendForce'un son raporu, TSMC ve UMC'nin dökümhanesinin tam kapasitesi nedeniyle, IC substratlarının yetersizliği ile birlikte teslimat süresinin uzatıldığını ve aşağı akış paketleme ve test kapasitesinin yetersiz olduğunu belirtti, Phison ve diğer NAND kontrol çipi üreticileri, ek siparişlere yönelik Müşteri talebini karşılayamıyor, ilgili üreticiler yeni siparişler için tekliflerini askıya aldı ve yakın zamanda önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde kritik pazarlık dönemine girdi.Yine de bir satıcı pazarı olması bekleniyor.Kontrol yongası üreticileri fiyatları artırmayı planlıyor ve ayarlamanın% 15 ila% 20'ye ulaşacağı tahmin ediliyor.

TrendForce, kontrol yongalarının yetersiz üretim kapasitesinin düşük ve orta kapasiteli bellek modüllerinin tedarikini etkileyebileceğini tahmin ediyor.Güçlü talebe sahip bazı modüller, gelecek yılın ilk çeyreğinde fiyat artışlarını göz ardı etmeyecek.

İletişim bilgileri